Spis treści
– Pani Zosiu, kosmetyk najwidoczniej Panią uczulił.
– Niemożliwe! Przecież piszą, że testowany dermatologicznie. O tu! Proszę zobaczyć.
– Czy testy dermatologiczne dają pewność, że produkt jest bezpieczny i nie alergizujący?
– Hm..
– Na czym w ogóle polegają testy dermatologiczne i jaką dają gwarancję?
Czym są testy dermatologiczne?
Badania dermatologiczne są testami przeprowadzanymi w celu wykrycia potencjalnych właściwości drażniących i alergizujących w kosmetykach. Wykonuje się je zazwyczaj w klinikach dermatologicznych lub laboratoriach badawczych. Przeprowadzane są na gotowej recepturze kosmetyku na grupie testujących, nazywanych probantami. W testach bierze udział zazwyczaj kilkadziesiąt osób.
Zazwyczaj stosuje się testy płatkowe oraz naskórkowe.
W jaki sposób są przeprowadzane?
Badana jest reakcja skórna na dany preparat, przeważnie służy do tego skóra pleców. Ocena następuje kilkukrotnie, początkowo bezpośrednio po usunięciu praparatu, przy testach otwartych (naskórkowych) badania wykonuje w ciągłości się przez 2 tygodnie.
Czy dają gwarancję bezpieczeństwa kosmetyku pod względem podrażnień i alergizacji?
Testy dermatologiczne pozwalają określić, czy preparat nie wykazuje właściwości drażniących, nie powoduje alergii i innych efektów niepożądanych po alikacji na skórę, ale nie daje to gwarancji, że Ciebie nie uczuli.
Wystąpienie reakcji niepożądanych to kwestia indywidualna, w rzeczywistości ich przyczyną może być każdy składnik kosmetyku, nawet substancje pochodzenia naturalnego, które przeważnie alergizują silniej niż te syntetyczne.
Pomimo tego, że nie ma w prawie doprecyzowanej kwestii obowiązku wykonywania badań dermatologicznych, większość kosmetyków na rynku je posiada, dlatego hasło „ testowany dermatologicznie” obecne na opakowaniu nie daje produktowi przewagi nad tymi, które go nie mają.
0 komentarzy