Łojotok? Ale jaki? O 3 rodzajach łojotoku.

utworzone przez | sie 13, 2021 | Trychologia | 0 komentarzy

Spis treści

Łojotok na skórze głowy to potocznie zwane nadmierne przetłuszczanie się włosów (a tak naprawdę skóry). W naszej szerokości geograficznej problem łojotoku jest bardzo powszechny, występuje u około 30% osób.

Związany jest ze zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych. Zwiększona aktywność gruczołów może wiązać się z rozmiarem gruczołów – ich przerostem, gęstością umiejscowienia lub zbyt intensywną pracą wydzielniczą.

 Skóra łojotokowa charakteryzuje się tym, że powłoka tłuszczu na niej występująca ma większą grubość niż na skórze normalnej. Związane jest to z tym, że sebum gromadzi się na skórze w większej ilości, ale w tym samym czasie, co na skórze normalnej lub suchej.

Łojotok może mieć podłoże genetyczne, kształtuje się wieku dojrzewania (“od kiedy pamiętam, muszę myć włosy codziennie”) lub być związany z zaburzeniami hormonalnymi – zazwyczaj hiperandrogenizm (“coś się zmieniło, kiedyś włosy mi się tak nie przetłuszczały”).

Przeczytaj post, a dowiesz się jak pielęgnować skórę z różnymi typami łojotoku. Może właśnie dowiesz się, dlaczego dotychczasowe działania nie przynosiły efektów? 

Po czym poznać, że masz łojotok? 

Łojotokowa skóra głowy najczęściej towarzyszy osobom, które posiadają cerę tłustą lub mieszaną. Nierzadko zmagamy się z potrzebą częstego (codziennego) mycia głowy, uczuciem dyskomfortu, nieświeżości, przyklapnięcia włosów, czasem również świądu i ściągnięcia skóry (skóra łojotokowa odwodniona).

Uwaga! 

Skóra, która przetłuszcza się 3-4 dni po umyciu, nie jest skórą łojotokową. To normalny czas, po którym włosy powinny zostać umyte kolejny raz. 

Każda skóra łojotokowa charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, ale w zależności od pozostałych cech (stan naskórka, aktywność gruczołów potowych), możemy podzielić łojotoki na 3 typy:

 • łojotok tłusty (inaczej suchy), 
 • łojotok oleisty
 • łojotok płynny

Łojotok tłusty (suchy)

Najpopularniejszy i jednocześnie najtrudniejszy w pielęgnacji typ łojotoku.

Charakteryzuje się nadmierną produkcją łoju przez gruczoły, z jednocześnie suchym (najczęściej odwodnionym) naskórkiem.

Często przy tego typu łojotoku mamy do czynienia ze zwiększoną gęstością i lepkością sebum (ten stan jest często spowodowany nieodpowiednią podażą kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu GLA z rodziny NNKT).

Jak rozpoznać łojotok tłusty (suchy)? 

 • masz potrzebę częstego mycia głowy, po upływie pewnego czasu jest nieświeżo, ale jednocześnie czujesz, że skórze brakuje nawilżenia,
 • Twoja skóra jest wrażliwa, popularne szampony przeciwłojotokowe często są dla niej zbyt agresywne, podrażniają ją,
 • Twojej skórze może towarzyszyć świąd (zwłaszcza po myciu przez kilka dni pod rząd szamponami na łojotok),
 • masz typ cery określony jako “tłusta odwodniona” albo “mieszana”

 Łojotok oleisty

W łojotoku oleistym mamy do czynienia z nadprodukcją łoju przez gruczoły i jednocześnie tłustą powierzchnią skóry.

Często przy tego typu łojotoku występuje jednocześnie łysienie androgenowe, bardzo tłusta cera (często trądzikową). Łojotok oleisty często występuje na skutek zaburzeń hormonalnych (jest wtórny).

Jak rozpoznać łojotok oleisty? 

 • masz potrzebę częstego mycia głowy, po upływie pewnego czasu jest nieświeżo, bardzo często jeszcze tego samego dnia wieczorem lub kolejnego dnia rano,
 • Twoja skóra często dobrze reaguje na pierwsze umycie nowym szamponem,
 • zazwyczaj nie masz problemu z podrażnieniem wywołanym przez zbyt “mocne” kosmetyki,
 • delikatne produkty nie domywają Twojej skóry, podobnie jednokrotne mycie głowy,
 • masz typ cery określony jako “tłusta”, “trądzikowa” lub “mieszana”

Łojotok płynny (hiperhydroza)

Typ łojotoku, którego często nie odróżniamy od pozostałych. Charakteryzuje się tym, że oprócz nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, nadaktywne są również gruczoły potowe – skóra się nadmiernie poci.

Przy łojotoku płynnym skóra jest najbardziej “mokra” ze względu na warstwę, którą tworzy pot wymieszany z łojem.

Ten typ łojotoku często występuje przy nadmiernej potliwości towarzyszącej innym tkankom, gdzie obecne są gruczoły potowe, nierzadko pojawia się w okresie menopauzy.

 Jak rozpoznać łojotok płynny? 

 • masz potrzebę częstego mycia głowy i często towarzyszy Ci wrażenie “mokrej głowy”,
 • dużą różnicę w wyglądzie włosów i skóry widzisz po nocy (“kładłam się spać i było ok, obudziłam się i już włosy tłuste!”),
 • Twojej skórze może (nie musi) towarzyszyć nieprzyjemny zapach,
 • Twojej skórze może (nie musi) towarzyszyć świąd,
 • masz problem z nadmierną potliwością.

 

Jak pielęgnować skórę z łojotokiem?

 

Mimo tego, że pielęgnacja w każdym typie łojotoku nieco się różni, jest sporo podobieństw i podstawowych zasad pielęgnacji, które po wdrożeniu dają fantastyczne efekty w postaci zmniejszenia zalegającej warstwy sebum, udrożnienia zatkanych ujść mieszków włosowych, działania seboregulującego, sebostatycznego i antybakteryjnego.

 

W pielęgnacji skóry z łojotokiem pamiętaj o:

 

 • odpowiedniej częstotliwości mycia głowy (nie przetrzymuj nieumytych włosów), myj skórę głowy maksymalnie co 2 dni,
 • pośpiech jest Twoim wrogiem – przykładaj się do mycia skóry głowy, rób to powoli, masuj skórę opuszkami palców, kolistymi ruchami starając się dotrzeć do każdego zakamarka skóry,
 • nakładaj szampon dwukrotnie, pierwsze mycie to mycie wstępne, ma zadanie rozpulchnić skórę, nawodnić, wstępnie oczyścić, drugie mycie – mycie zasadnicze jest przeznaczone na działanie składników aktywnych – zostaw szampon na kilka minut na skórze głowy, wtedy ma szansę podziałać i rzeczywiście wpłynąć na zmniejszenie łojotoku,
 • stosuj na zmianę 2 szampony – jeden o działaniu przeciwłojotokowym, aktywnym, leczniczym, drugi – w zależności od typu łojotoku i towarzyszących mu problemów – o działaniu łagodzącym, nawilżającym, chroniącym kolor włosów lub przeciw wypadaniu; stosowanie wyłącznie szamponu przeciwłojotokowego może doprowadzić do przesuszenia skóry i spowodowania efektu błędnego koła,
 • zawsze susz skórę głowy ustawiając suszarkę na średnią lub najniższą temperaturę,
 • pod żadnym pozorem nie olejuj skóry głowy, zwłaszcza na skórę nieoczyszczoną, przed myciem,
 • nie stosuj suchych szamponów ani pudrów absorbujących sebum – ten wynalazek dodatkowo zanieczyszcza skórę; jeżeli zdarzy Ci się taki grzech – kolejnego dnia koniecznie zrób peeling skóry głowy,
 • nie testuj bez przerwy nowych kosmetyków – obserwuj skórę zwracając uwagę na wszelkie zmiany i odczucia – świąd/brak świądu, uczucie świeżości po myciu, utrzymywanie się komfortu po umyciu, poziom wrażliwości Twojej skóry. Te informacje pomogą Ci pielęgnować Twoją skórę z efektywnie i skutecznie.

Poniżej propozycja pielęgnacji skóry łojotokowej z podziałem na 3 typy łojotoku szamponami Science. Pamiętaj, aby zmieniać szampon co kilka (najlepiej 5-7) dni, w razie potrzeby stosuj też peeling do skóry głowy.

łojotok szampon 

 

 

 

 

 

Szampony do stosowania przy łojotoku tłustym: szampon przeciw łojotokowi tłustemu Science Vivipharma + szampon z kolagenem morskim Science Vivipharma

łojotok oleisty szampon  

 

 

 

 

Szampony do stosowania przy łojotoku oleistym: szampon przeciw łojotokowi oleistemu Science Vivipharma + szampon z adenozyną przeciw wypadaniu włosów Science Vivipharma

 

szampon łojotok płynny  

 

 

 

 

Szampony do stosowania przy łojotoku płynnym : szampon przeciw łojotokowi płynnemu Science Vivipharma + szampon z aloesem Science Vivipharma

  Potrzebujesz pomocy w doborze pielęgnacji z naszego sklepu? Napisz wiadomość korzystając z formularza kontaktowego – pomożemy!    


0 komentarzy

Wyślij komentarz

Trycholog Agata Suska

Kim jestem?

Magister kosmetologii, trycholog, absolwentka studiów podyplomowych psychosomatyka i somatopsychologia.
Pomagam odzyskać włosy i ujarzmić problematyczną skórę. Z pełnym przekonaniem, że ze spojrzeniem holistycznym, które pozwoli dotrzeć do przyczyny, pozbędziesz się problemu na zawsze.

Skorzystaj ze zniżek na dobre produkty

smart me zniżka

hairmax lasery zniżka
genactiv colostrum zniżka
iherb kod rabatowy