Skuteczna pomoc w leczeniu łysienia androgenowego

utworzone przez | lip 21, 2021 | Łysienie androgenowe, Trychologia | 2 Komentarze

Spis treści

Łysienie androgenowe, jakże trudne schorzenie! Do tej pory nie ma środka, który odwróciłby jego skutki w 100%. Nie ma też środka, który skutecznie całkowicie by je zatrzymał. 

Zmaga się z nim mnóstwo kobiet i mężczyzn, statystyki mówią, że nawet 50% mężczyzn przed pięćdziesiątym rokiem życia doświadcza łysienia androgenowego. W przypadku kobiet Female Pattern Hair Loss występuje u 12% kobiet do 29 roku życia, u 25% kobiet do 49 roku życia i u 41% do 60 roku życia.


Jeśli nie wiesz, czym jest łysienie androgenowe i jak przebiega, zajrzyj do e-booka „Wypadanie włosów – co robić?”, który napisałam w 2020 roku. 

Wracając jednak do tematu skutecznej pomocy w łysieniu androgenowym – co możesz zrobić, aby pomóc sobie zatrzymać łysienie, zastymulować mieszki włosowe do produkcji nowych włosów i podziałać dobroczynnie na swoją skórę głowy? 

Zadawałam sobie to pytanie przez wiele lat, gdy edukowałam się w zakresie trychologii. Temat łysienia androgenowego był mi szczególnie bliski i leżał w kręgu moich zainteresowań, ponieważ kilkukrotnie słyszałam taką diagnozę na temat mojego wypadania włosów (finalnie okazała się ona nieprawdziwa, jednak zapewne się już wiesz dlaczego poświęciłam aż tyle czasu temu jednemu tematowi). 

Dziś podzielę się z Tobą kilkoma skutecznymi sposobami na opóźnienie łysienia androgenowego, poprawę jakości włosów, zwiększenie ich ilości i tym samym, Twoje zadowolenie i uśmiech na twarzy. 

Masuj 

Masaż skóry głowy jest metodą niskoinwazyjną, ale niebywale skuteczną. Mamy wiele doniesień naukowych, że stosowany systematycznie, zwiększa gęstość i grubość włosów. Wpływa także na ekspresję pewnych genów, pobudzenie szlaków sygnalizacyjnych charakterystycznych dla procesów wzrostowych włosa i hamowania interleukiny 6 – odpowiedzialnej za procesy zapalne i zatyrzymanie cyklu włosowego. 

Pamiętaj tylko, aby nie masować skóry skłonnej do łojotoku na sucho (rób to najlepiej podczas mycia, w czasie aplikacji szamponu, np. szamponu przeciw wypadaniu włosów Pharma Hermetic). Uważaj też, aby docisk nie był zbyt mocny, jednak ruch dłoni nie powinien powodować wytwarzania ciepła i polegać na pocieraniu, a raczej rozluźniaj skórę, starając się ją przesunąć i podziałać na powięzi. 

Naświetlaj 

Naświetlanie, czyli terapia LLLT to kolejny przykład metody pomocnej w leczeniu łysienia androgenowego, która ma dowody naukowe, potwierdzające jej skuteczność. 

Jest kilka hipotez, na jakiej zasadzie działa tzw. zimny laser, ponieważ mechanizm, podobnie jak w przypadku działania minoksidilu, nie został dokładnie poznany. 

Najprawdopodobniej fotony światła działają na oksydazę cytochromu C prowadząc do produkcji adenozynotrójfosforanu (ATP). Jest on przekształcany w cykliczny AMP w komórkach mieszków włosowych, uwalniając energię i stymulując procesy metaboliczne niezbędne do wzrostu włosów. Mówiąc prościej – mieszek włosowy dostaje kopniaka energetycznego. Zwiększa się unaczynienie skóry głowy i przepływ krwi do mieszków włosowych, a tym samym ilość tlenu i składników odżywczych. Światło lasera wpływa pozytywnie na funkcjonowanie komórek macierzystych, od których zaczyna się produkcja włosa. Na skutek terapii LLLT następuje pobudzenie mieszków włosowych w kenogenie – tzw. „pustych” mieszków, które w wyniku działania światła zaczynają produkować włosy anagenowe. Zapobiega to również działaniu DHT w mieszkach włosowych i ogranicza jego ilość. Światło działa również przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, co jest bardzo ważne w leczeniu łysienia androgenowego. 

No i właśnie na działaniu przeciwzapalnym skupimy się w ostatnim punkcie. Ale zanim do niego dojdziemy, zostańmy jeszcze chwilę przy naświetlaniu i zerknijmy na urządzenia, którymi możesz skutecznie naświetlać skórę głowy. 

Jest wiele marek, które produkują urządzenia działające za pośrednictwem technologii LLLT. Osobiście jestem wierna i polecam z całego serca lasery Hairmax, które z powodzeniem stosuję w praktyce gabinetowej już od kilku lat. 

Dlaczego Hairmax? 

 • jest pierwszym na rynku urządzeniem aprobowanym przez FDA o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa,
 • posiada najwięcej sprawozdań z badań klinicznych potwierdzających skuteczność urządzeń, 
 • posiada aż 7 certyfikatów FDA 510 (k) – to najwięcej spośród urządzeń tego typu na rynku 
 • jest urządzeniem wysokiej jakości, prostym w obsłudze, starannie wykonanym i bezawaryjnym, 
 • polski dystrybutor i obsługa klienta są naprawdę wysokiej jakości, rewelacyjny kontakt, szybka wysyłka i rozwiązywanie problemów – to naprawdę duży plus, 
 • posiada dwudziestotygodniową gwarancję satysfakcji, polegającą na możliwości zwrotu urządzenia i odzyskaniu większości zapłaconej za nie sumy w przypadku uznania go za nieskuteczne. 

hairmax lllt opaski

Ze względu na powyższe zdecydowałam się na pracę z użyciem urządzeń właśnie od firmy Hairmax i polecam je również Tobie. 

hairmax lllt skutecznosc

Zamawiając laser przez stronę https://hairmax.net.pl/sklep/ po wpisaniu hasła HSTHERAPY5 w sekcji „kod kuponu” otrzymasz aż 5% zniżki na urządzenie. 

Działaj przeciwzapalnie 

Kolejnym skutecznym sposobem, który może znacząco spowolnić postępowanie łysienia androgenowego, zastymulować wzrost nowych włosów oraz ograniczyć wypadanie jest stosowanie substancji o potencjale przeciwzapalnym. 

Dlaczego? 

Dlatego, że stan zapalny działa bardzo destrukcyjnie na mieszki włosowe. Przewlekłe procesy zapalne w łysieniu androgenowym: 

 • ograniczają wzrost włosów w mieszkach, 
 • zmniejszają dopływ tlenu i składników odżywczych, szczególnie do obszarów hormonozależnych, narażonych na utratę włosów
 • prowadzą do degeneracji tkanki
 • przyspieszają miniaturyzację mieszków włosowych. 

Skutecznym sposobem na redukcję stanu zapalnego w mieszkach są produkty, które oprócz tego, że hamują enzym odpowiedzialny za konwersję testosteronu do DHT (tzw. inhibitory 5-alfa-reduktazy pełnią rolę antyoksydantów. 

Moimi ulubionymi produktami, które kontrolują i redukują stan zapalny oraz dotleniają mieszki włosowe przez stymulację angiogenezy oraz pobudzają mieszki włosowe w kenogenie (tzw. „uśpione” mieszki włosowe) są produkty hiszpańskiej marki Pharma Hermetic. Produkty te aktualnie podbijają rynek trychologiczny z UK (otrzymały tam w tym roku prestiżową nagrodę), Australii, Stanach Zjednoczonych, Turcji oraz wielu innych krajach europejskich. 

Jakie składniki aktywne posiadają produkty Pharma Hermetic? 

 • SP55 – jest to opatentowany peptyd złożony z 55 aminokwasów, który jest podstawą każdego produktu Pharma Hermetic. Jego skuteczność była badania w testach in vitro, które wykazały, że SP55 zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego, chroniąc tym samym komórki przed uszkodzeniem DNA i opóźniając indukcję starzenia komórkowego oraz zapobiega hamowaniu aktywności telomerazy, nazywanej „enzymem długowieczności”. 
 • peptydy biomimetyczne: oligopeptyd- 54, oligopeptyd-41, dekapeptyd-10, dekapeptyd-18, które powodują powstawanie nowych naczyń włosowatych w obrębie mieszków włosowych, hamują obumieranie komórek i pobudzają komórki macierzyste włosów, 
 • ekstrakt z adaptogennego zioła Polygala tenuifolia – stymuluje proliferację komórek i  mocno przeciwzapalnie, 
 • ekstrakt z owoców palmy sabałowej – jest naturalnym inhibitorem enzymu 5-alfa-reduktazy, który wpływa bezpośrednio na miniaturyzację mieszka włosowego, zwiększa żywotność komórek, hamuje aktywność transformującego czynnika wzrostu TGF-β2, który wpływa na obumieranie komórek włosa.

Kosmoceutyki Pharma Hermetic najskuteczniej działają w pełnej kuracji, która obejmuje produkty do stosowania w domu (szampon, ampułki oraz lotion) oraz kurację gabinetową z zastosowaniem zabiegów mikronakłuwania (kolejnej metody, która ma mocne dowody naukowe potwierdzające jej skuteczność w leczeniu łysienia). 

pharma hermetic łysienie androgenowe

https://www.youtube.com/watch?v=Ng4cj0NhGqc&t=12s

Produkty Pharma Hermetic możesz nabyć tutaj, natomiast o zabiegi mikronakłuwania z wykorzystaniem tych produktów, zapytaj swojego trychologa.  

Źródła: 

 • Koyama T, Kobayashi K, Hama T, Murakami K, Ogawa R. Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue. Eplasty. 2016 Jan 25;16:e8. PMID: 26904154; PMCID: PMC4740347.
 • Leavitt M, Charles G, Heyman E, Michaels D. HairMax LaserComb laser phototherapy device in the treatment of male androgenetic alopecia: a randomized, double-blind, sham device- controlled, multicentre trial. Clin Drug Investig. 2009;29(5):283–92. 
 • Satino JM, Markou M. Hair regrowth and increased hair tensile strength using the HairMax LaserComb for low-level laser therapy. Int J Cosmet Surg Aesthet Dermatol. 2003;5(2):113–7.
  Munck A, Gavazzoni MF, Trüeb RM. Use of low-level laser therapy as monotherapy or concomitant therapy for male and female Androgenetic alopecia. Int J Trichol 2014;6:45-9. 
 • Zhu HL, Gao YH, Yang JQ, Li JB, Gao J. Serenoa repens extracts promote hair regeneration and repair of hair loss mouse models by activating TGF-β and mitochondrial signaling pathway. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2018 Jun;22(12):4000-4008. doi: 10.26355/eurrev_201806_15285. PMID: 29949176.
 • Wessagowit V, Tangjaturonrusamee C, Kootiratrakarn T, Bunnag T, Pimonrat T, Muangdang N, Pichai P. Treatment of male androgenetic alopecia with topical products containing Serenoa repens extract. Australas J Dermatol. 2016 Aug;57(3):e76-82. doi: 10.1111/ajd.12352. Epub 2015 May 25. PMID: 26010505.

2 komentarze

 1. Anna

  Tyle się mówi o tych laserach…Od jakiegoś czasu zmagam się właśnie z wypadaniem włosów, mam ten grzebień (Hairmax) w domu ale boję się go użyć z obawy ze będzie mi wypadać jeszcze więcej włosów bo producent o tym ostrzega …
  Czy wzmożone wypadanie dotyka każdego który stosuje ten laser ? Jak się przed tym ochronić?

  • Agata Suska

   Wzmożone wypadanie nie jest związane ze stosowaniem lasera, taka reakcja nie powinna wystąpić po naświetlaniu. Polecam przyjrzeć się szerzej innym przyczynom wypadania włosów.

Wyślij komentarz

Trycholog Agata Suska

Kim jestem?

Magister kosmetologii, trycholog, absolwentka studiów podyplomowych psychosomatyka i somatopsychologia.
Pomagam odzyskać włosy i ujarzmić problematyczną skórę. Z pełnym przekonaniem, że ze spojrzeniem holistycznym, które pozwoli dotrzeć do przyczyny, pozbędziesz się problemu na zawsze.

Skorzystaj ze zniżek na dobre produkty

smart me zniżka

hairmax lasery zniżka
genactiv colostrum zniżka
iherb kod rabatowy