Podczas sesji Q&A, która odbywa się co jakiś czas na moim profilu na instagramie https://www.instagram.com/agatasuska.hstherapy/ otrzymałam niedawno następujące pytanie: Skoro słońce rozjaśnia włosy, to dlaczego przyciemnia skórę?
Żeby na nie odpowiedzieć, trzeba poznać podstawy fizjologii skóry na temat procesu melanogenezy. Reakcją obronną skóry na zetknięcie się ze światłem słonecznym jest produkcja melaniny. Melanina to inaczej barwnik lub pigment, nadający kolor włosom i skórze. Wyróżniamy 2 rodzaje melanin: eumelaninę – barwnik ciemny o odcieniu od brązowego do czarnego oraz feomelaninę – barwnik jasny, o kolorze od czerwonego do żółtego. Kolor naszych włosów i skóry zależy od proporcji pomiędzy tymi typami melanin.
Co się dzieje, gdy słońce zetknie się ze skórą?
Po zetknięciu się skóry ze słońcem następują 2 akcje: rozkład melaniny i produkcja nowej. Dzieje się to jednocześnie. Cząsteczki melaniny pod wpływem UV ulegają rozpadowi na skutek reakcji obronnej. Owa reakcja obronna polega również na aktywacji melanocytów, czyli komórek barwnikowych, do produkcji nowego barwnika. Zmienia się jego położenie w skórze – zostaje nagromadzony w wierzchniej warstwie naskórka, dlatego skóra szybko ciemnieje. Cały proces melanogenezy jest nasilony przez kilka dni, dlatego skóra ciemnieje finalnie dopiero kilka dni po opalaniu.W łodydze włosa, która składa się w całości z martwych komórek, nie działa reakcja obronna w postaci produkcji „nowej” melaniny, ponieważ włos składa się z martwych komórek. Dlatego komórki barwnikowe ulegają rozpadowi, na skutek czego włos staje się jaśniejszy. Widoczne jest to zwłaszcza wtedy, kiedy włos jest cienki lub osłonka (czyli warstwa najbardziej zewnętrzna) uszkodzona.
Dlatego dbam o swoje włosy i skórę używając odpowiednich preparatów z filtrem UV. O ile o skórze każdy pamięta , to o włosach się zapomina. Polecam Sun Wax Pilomax – mgiełkę do włosów z filtrem UV.