Dlaczego chemioterapia powoduje wypadanie włosów?

 

Chyba każdy wie, ze “po chemii” włosy wypadają, ozdobę na głowie stanowi chusteczka, ale czy zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje?

 

✔ powodem wypadania włosów może być stres spowodowany choroba albo sam wyniszczający charakter choroby – zazwyczaj dodatkowo

✔ jednak główna przyczyna są stosowane cytostatyki

Jak i dlaczego?

 

✔ Około 85% wszystkich komórek macierzy włosa znajduje się w ciągłej fazie podziału, komórki włosa należą do najszybciej dzielących się. Cytostatyki niszczą DNA komórek macierzy włosa, co skutkuje wadliwymi podziałami lub ich zahamowaniem. Wadliwe podziały lub ich brak = wadliwy budulec włosa, wadliwy budulec włosa = nie ma wzrostu włosa
Wypadanie dotyczy wszystkich włosów, włącznie z brwiami, rzęsami, włosami łonowymi.

✔ Czy każda “chemia” powoduje łysienie? Nie. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego leczenia. Bardziej toksycznie działa terapia łączona, czyli polichemioterapia. Przykładowe środki to altretamina, cisplatyna, karboplatyna, cyklofosfamid. Zawsze warto zapytać lekarza o rodzaj zastosowanego chemioterapeutyku i skutki uboczne.

✔ Utrata włosów spowodowana chemioterapia jest całkowicie odwracalna. Zazwyczaj następuje po 2-3 tygodniach od zastosowanego leczenia i często przebiega stopniowo.

✔ Włosy mogą wypadać przez około miesiąc po zakończeniu terapii, ponieważ leki i metabolity nadal znajdują się w organizmie, czyli działają na komórki. Po kilku tygodniach, średnio 5-6, włosy zaczynaja odrastać. Często zdarza się, ze różnią się w swojej strukturze, grubości i barwie od naszych naturalnych włosów.