Dlaczego chemioterapia powoduje wypadanie włosów?

Dlaczego chemioterapia powoduje wypadanie włosów?

Chyba każdy wie, ze “po chemii” włosy wypadają, ozdobę na głowie stanowi chusteczka, ale czy zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje?

✔powodem wypadania włosów może być stres spowodowany choroba albo sam wyniszczający charakter choroby – zazwyczaj dodatkowo

✔jednak główna przyczyna są stosowane cytostatyki

Jak i dlaczego?

✔Około 85% wszystkich komórek macierzy włosa znajduje się w ciągłej fazie podziału, komórki włosa należą do najszybciej dzielących się. Cytostatyki niszczą DNA komórek macierzy włosa, co skutkuje wadliwymi podziałami lub ich zahamowaniem. Wadliwe podziały lub ich brak = wadliwy budulec włosa, wadliwy budulec włosa = nie ma wzrostu włosa
Wypadanie dotyczy wszystkich włosów, włącznie z brwiami, rzęsami, włosami łonowymi.

✔Czy każda “chemia” powoduje łysienie? Nie. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego leczenia. Bardziej toksycznie działa terapia łączona, czyli polichemioterapia. Przykładowe środki to altretamina, cisplatyna, karboplatyna, cyklofosfamid. Zawsze warto zapytać lekarza o rodzaj zastosowanego chemioterapeutyku i skutki uboczne.

✔Utrata włosów spowodowana chemioterapia jest całkowicie odwracalna. Zazwyczaj następuje po 2-3 tygodniach od zastosowanego leczenia i często przebiega stopniowo.

✔Włosy mogą wypadać przez około miesiąc po zakończeniu terapii, ponieważ leki i metabolity nadal znajdują się w organizmie, czyli działają na komórki. Po kilku tygodniach, średnio 5-6, włosy zaczynaja odrastać. Często zdarza się, ze różnią się w swojej strukturze, grubości i barwie od naszych naturalnych włosów.

Zostaw komentarz